Skip til hoved indholdet

Kommunalbestyrelsen


Herunder kan du se Kommunalbestyrelsens medlemmer. Du har også mulighed for, at sorterer visningen på parti niveau via knapperne.

Du kan også se den enkelte Politikers oplysninger ved, at "klikke" på profilbilledet. 

 

Tonni Hansen - Borgmester

Borgmester

Tonni Hansen

Borgmester

Tonni Hansen

Socialistisk Folkeparti - F

Jens Winthers Vej 23
5900 Rudkøbing

Mobil: 24 69 12 90

Formand for:
Økonomiudvalget

Medlem af:
Kommunalbestyrelsen

Lisa Pihl Jensen - 1. Viceborgmester

1. Viceborgmester

Lisa Pihl Jensen

1. Viceborgmester

Lisa Pihl Jensen

Socialdemokratiet - A

Savværksvej 14
5932 Humble

Mobil: 23 24 24 78

Formand for:
Sundhedsudvalget

Medlem af:
Lærings-, Social- og Kulturudvalget, Kommunalbestyrelsen, Økonomiudvalget

Knud Gether - 2. Viceborgmester

2. Viceborgmester

Knud Gether

2. Viceborgmester

Knud Gether

Venstre - V

Strandløkken 1B
5900 Rudkøbing

Mobil: 40 11 42 99

Medlem af:
Kommunalbestyrelsen, Beskæftigelses-, Uddannelses- og Integrationsudvalget

Nynne Printz -

Nynne Printz

Nynne Printz

Socialistisk Folkeparti - F

Bøgevej 8
5953 Tranekær

Mobil: 29 11 31 17

Medlem af:
Kommunalbestyrelsen, Trafik-, Teknik- og Miljøudvalget

Tonny Gjersen -

Tonny Gjersen

Tonny Gjersen

Socialistisk Folkeparti - F

Søndergade 2
5932 Humble

Mobil: 25 76 78 20

Medlem af:
Lærings-, Social- og Kulturudvalget, Kommunalbestyrelsen

Erik Jørgensen -

Erik Jørgensen

Erik Jørgensen

Socialistisk Folkeparti - F

Peløkkevej 76
5900 Rudkøbing

Mobil: 22 50 96 89

Formand for:
Børn- og Ungeudvalget

Medlem af:
Sundhedsudvalget, Kommunalbestyrelsen, Beskæftigelses-, Uddannelses- og Integrationsudvalget

Gert Schmidt -

Gert Schmidt

Gert Schmidt

Socialistisk Folkeparti - F

Kragholmvej 11
5900 Rudkøbing

Mobil: 61 14 00 14

Medlem af:
Lærings-, Social- og Kulturudvalget, Kommunalbestyrelsen

Winni Kielstrup Hansen -

Winni Kielstrup Hansen

Winni Kielstrup Hansen

Socialistisk Folkeparti - F

Rolighedsvej 35
5900 Rudkøbing

Mobil: 50 90 88 08

Medlem af:
Sundhedsudvalget, Kommunalbestyrelsen, Beskæftigelses-, Uddannelses- og Integrationsudvalget

René Larsen -

René Larsen

René Larsen

Socialdemokratiet - A

Bellevue 51
5900 Rudkøbing

Mobil: 72 55 99 93

Formand for:
Beskæftigelses-, Uddannelses- og Integrationsudvalget

Medlem af:
Kommunalbestyrelsen, Trafik-, Teknik- og Miljøudvalget, Økonomiudvalget

Arno Holmsted Kruse -

Arno Holmsted Kruse

Arno Holmsted Kruse

Socialdemokratiet - A

Spodsbjergvej 259
5900 Rudkøbing

Mobil: 23 35 24 67

Medlem af:
Kommunalbestyrelsen, Børn- og Ungeudvalget

Bjarne Nielsen -

Bjarne Nielsen

Bjarne Nielsen

Venstre - V

Søgårdsvænget 9
5935 Bagenkop

Mobil: 51 70 96 39

Medlem af:
Lærings-, Social- og Kulturudvalget, Sundhedsudvalget, Kommunalbestyrelsen, Beskæftigelses-, Uddannelses- og Integrationsudvalget

Jan Ole Jakobsen -

Jan Ole Jakobsen

Jan Ole Jakobsen

Venstre - V

Askvej 13
5953 Tranekær

Mobil: 53 64 14 54

Formand for:
Lærings-, Social- og Kulturudvalget

Medlem af:
Kommunalbestyrelsen

Ulrik Kølle Hansen -

Ulrik Kølle Hansen

Ulrik Kølle Hansen

Venstre - V

Strandgade 15
5935 Bagenkop

Mobil: 21 79 90 35

Medlem af:
Sundhedsudvalget, Kommunalbestyrelsen, Trafik-, Teknik- og Miljøudvalget, Økonomiudvalget

Bo C. Nissen -

Bo C. Nissen

Bo C. Nissen

Det konservative folkeparti - C

Slotsgade 28
5953 Tranekær

Mobil: 21 79 09 39

Formand for:
Trafik-, Teknik- og Miljøudvalget

Medlem af:
Kommunalbestyrelsen, Økonomiudvalget

Kim Welcher -

Kim Welcher

Kim Welcher

Dansk Folkeparti - O

Nørreballevej 11A
5932 Humble

Mobil: 23 80 60 29

Medlem af:
Kommunalbestyrelsen, Trafik-, Teknik- og Miljøudvalget, Økonomiudvalget

Acceptér cookies

Denne hjemmeside gør brug af cookies. Vi bruger cookes til at lære, hvordan hjemmesiden bliver anvendt, så vi kan forbedre brugervenligheden.

Når du har accepteret cookies, kan du altid fjerne dem igen ved at slette dem i din browser.