Skip til hoved indholdet

Kommunalbestyrelsen


Herunder kan du se Kommunalbestyrelsens medlemmer. Du har også mulighed for, at sorterer visningen på parti niveau via knapperne.

Du kan også se den enkelte Politikers oplysninger ved, at "klikke" på profilbilledet. 

 

Tonni Hansen - Borgmester

Borgmester

Tonni Hansen

Borgmester

Tonni Hansen

Socialistisk Folkeparti - F

Nørregade 12C
5900 Rudkøbing

Mobil: 24 69 12 90

Formand for:
Økonomiudvalget

Ulrik Kølle Hansen -

Ulrik Kølle Hansen

Ulrik Kølle Hansen

Venstre - V

Strandgade 15
5935 Bagenkop

Mobil: 21 79 90 35

Formand for:
Beskæftigelses- og Socialudvalget

Medlem af:
Ældre- og Sundhedsudvalget, Økonomiudvalget

Peder Hansen - 2. viceborgmester

2. viceborgmester

Peder Hansen

2. viceborgmester

Peder Hansen

Venstre - V

Hesselbjergvej 9
5953 Tranekær

Tel: 40 16 12 07

Næstformand for:
Børn- og Ungeudvalget

Medlem af:
Ældre- og Sundhedsudvalget, Beskæftigelses- og Socialudvalget, Økonomiudvalget

Jesper Skovhus -

Jesper Skovhus

Jesper Skovhus

Venstre - V

Spodsbjergvej 124
5900 Rudkøbing

Mobil: 23 95 31 31

Medlem af:
Børne- og Skoleudvalget, Erhvervs-, Kultur- og Turismeudvalget

Karina Jørgensen -

Karina Jørgensen

Karina Jørgensen

Venstre - V

Nørrebro 131
5900 Rudkøbing

Mobil: 20 15 34 12

Næstformand for:
Børne- og Skoleudvalget

Brian Dalsgaard -

Brian Dalsgaard

Brian Dalsgaard

Venstre - V

Tryggelev 7
5932 Humble

Mobil: 40 23 69 55

Næstformand for:
Klima-, Trafik- og Teknikudvalget

Medlem af:
Erhvervs-, Kultur- og Turismeudvalget

Ulrik Pihl -

Ulrik Pihl

Ulrik Pihl

Socialistisk Folkeparti - F

Hedevejen 26
5932 Humble

Mobil: 41 77 34 86

Næstformand for:
Erhvervs-, Kultur- og Turismeudvalget

Medlem af:
Klima-, Trafik- og Teknikudvalget

Nynne Printz -

Nynne Printz

Nynne Printz

Socialistisk Folkeparti - F

Bøgevej 8, Tullebølle
5953 Tranekær

Mobil: 29 11 31 17

Medlem af:
Klima-, Trafik- og Teknikudvalget, Beskæftigelses- og Socialudvalget

Flemming Neperus -

Flemming Neperus

Flemming Neperus

Socialistisk Folkeparti - F

Nørrebro 19
5900 Rudkøbing

Mobil: 26 99 49 44

Medlem af:
Klima-, Trafik- og Teknikudvalget, Børne- og Skoleudvalget, Erhvervs-, Kultur- og Turismeudvalget

Erik Jørgensen -

Erik Jørgensen

Erik Jørgensen

Socialistisk Folkeparti - F

Peløkkevej 76
5900 Rudkøbing

Mobil: 22 50 96 89

Formand for:
Børn- og Ungeudvalget

Næstformand for:
Beskæftigelses- og Socialudvalget

Medlem af:
Ældre- og Sundhedsudvalget

Winni Kielstrup Hansen -

Winni Kielstrup Hansen

Winni Kielstrup Hansen

Socialistisk Folkeparti - F

Rolighedsvej 35
5900 Rudkøbing

Mobil: 20 32 44 85

Formand for:
Ældre- og Sundhedsudvalget

Medlem af:
Børne- og Skoleudvalget, Økonomiudvalget

René Larsen - 1. viceborgmester

1. viceborgmester

René Larsen

1. viceborgmester

René Larsen

Socialdemokratiet - A

Bellevue 51
5900 Rudkøbing

Mobil: 72 55 99 93

Formand for:
Klima-, Trafik- og Teknikudvalget

Medlem af:
Økonomiudvalget

Joan Kate Pedersen -

Joan Kate Pedersen

Joan Kate Pedersen

Socialdemokratiet - A

Kirkegaardsvej 15
5900 Rudkøbing

Mobil: 22 48 04 80

Næstformand for:
Ældre- og Sundhedsudvalget

Medlem af:
Beskæftigelses- og Socialudvalget

Søren Ramsing -

Søren Ramsing

Søren Ramsing

Radikale Venstre – B

Søndergade 18
5953 Tranekær

Mobil: 20 46 36 50

Formand for:
Børne- og Skoleudvalget

Medlem af:
Økonomiudvalget

Jørgen Nielsen -

Jørgen Nielsen

Jørgen Nielsen

Det Konservative Folkeparti - C

Mjølbyvej 1
5900 Rudkøbing

Mobil: 30 26 54 18

Formand for:
Erhvervs-, Kultur- og Turismeudvalget

Medlem af:
Økonomiudvalget